17
Úno
Off

Pasivní dům, budoucnost bydlení


Ekologicky i ekonomicky příznivému bydlení je říká pasivní. V čem ona pasivita ale spočívá? Podstatné jsou jeho dvě vlastnosti, a to úspora nákladů na vytápění a vyřešení zdravotních problémů. To, co vás samozřejmě bude zajímat nejvíc, bude úspora financí.

 

Pracuje totiž s čističkou vzduchu, který ho filtruje a tím ho zbavuje prachu a dalších nečistot. Vzduch, který díky tomu budete dýchat pro vás bude mnohem lepší. Nemusíte se obávat plísní a dýchat budete jen a pouze čerstvý vzduch.
3d bydlení

 


Podívejme se na hlavní výhody


Každý chceme co největší komfort života a bydlení je toho nedílnou součástí. Jaká pozitiva můžete čekat od výstavby pasivního domu či bytu?


  • Neuvěřitelně nízké náklady na vytápění,

  • vysoké teploty v interiéru,

  • příjemné teploty během zimy i léta a

  • neustálý přísun čerstvého vzduchu.


 


Teplo na prvním místě


Podívejme se nyní na to nejdůležitější, a to je vytápění. Běžný rodinný dům s podlahovou plochou okolo 120 metrů čtverečních spotřebuje asi 1800 kilowatthodin. Místnost o velikosti zhruba 20 metrů čtverečních potřebuje 200 wattů. Nízkoenergetické obydlí spotřebuje pouhých 15 kilowatthodin na jeden metr čtvereční.

 

Nízkoenergeticky získáváte teplo v pohledu vnitřního a vnějšího. Vnější zisky vám přináší sluneční záření, které přirozeně prochází okny do interiéru. U vnitřního je vyzařováno jak spotřebiči, tak i lidmi (tepelný výkon člověka v klidové poloze je asi 80 wattů). Pasivní byt spočívá v kvalitní izolaci, které vám pomůže udržet teplo uvnitř a nepropustí ho ven. Právě díky tomu hodně ušetříte.

 mraky nad domem

Ideální je samozřejmě si pozvat specializovanou firmu, která vám vytvoří celý návrh projektu. Stejně tak je můžete požádat o studii toho, kolik ušetříte a kolik vás všechno bude stát. Když už budete pečovat o úsporu financí, tak se můžete soustředit také na šetření životního prostředí a svůj dům můžete podpořit i různými prostředky na recyklaci, zakoupit úsporné zářivky a podobně.

4.2
06